Káva chrání mozek

05. 02. 2009 | † 14. 09. 2011 | kód autora: s1P

Mám ráda kafe, klasický - turka s logrem. Piju ho neslazený z velkého hrnku 2 - 3 x denně, většinou ale 2x. Ráno a odpoledne. Piju ho už někde od svých 15 let. Různá pressa a latté apod. jsou sice vynikající na chuť, ale není to ono. Během časů jsem četla velmi různé informace, jako, že je káva škodlivá, pak zas, že ne, zkracuje život, prodlužuje, brání hubnutí nebo ho podporuje, způsobuje celulitidu nebo ji likviduje, no však to znáte. Moje osobní zkušenost - pijte ji, když vám chutná. S hubnutím rozhodně nemá nic společného, leda byste si tam dali kilo cukru a pikslu šlehačky. Tady je jeden vědecký názor, který mě zaujal :

---------------------------------

Káva zřejmě snižuje riziko vzniku degenerativních onemocnění neboli demence. Snižuje totiž škody, které v těle může páchat cholesterol. Káva byla se snižováním rizika Alzheimerovy nemoci spojována již dříve, ale až nyní se vědcům podařilo přijít na to, proč je tomu tak.

3_4_102.gifPokusní králíci, kteří dostávali k tučné potravě zároveň i malé dávky kofeinu, byli před následky tučné stravy do jisté míry chráněni. Zejména šlo o to, že u nich byla zesílena životně důležitá bariéra, která existuje mezi mozkem a hlavním krevním oběhem. Tato bariéra chrání nervový systém tím, že filtruje krev a nepouští do mozku chemikálie, které by mu mohly škodit. Jak uvádí BBC, jiné studie ukázaly, že vysoký cholesterol způsobuje, že tato chemická bariéra začíná "propouštět". Vědci, kteří studují Alzheimerovu chorobu se domnívají, že právě nedostatečně fungující bariéra mezi mozkem a hlavním krevním oběhem přispívá k výskytu tohoto degenerativního onemocnění.coffee

Vědci na University of North Dakota podávali pokusným králíkům množství kofeinu, které je ekvivalentem jednoho šálku kávy denně, a dalším placebo. Po dvanácti týdnech se ukázalo, že strava bohatá na tuky měla mnohem větší vliv na filtrační bariéru těch králíků, kteří kofein nedostávali, než těch, kterým byl podáván.
"Zdá se, že kofein zabraňuje cholesterolu poškozovat bariéru mezi krví a mozkem. Víme, že vysoká úroveň cholesterolu vede ke zvýšení rizika Alzheimerovy choroby, a to nejspíš tak, že poškozuje ochrannou bariéru," říká doktor Jonathan Geiger, který studii vedl. "Kofein je bezpečná a snadno dostupná látka a její schopnost stabilizovat bariéru mezi krví a mozkem byl mohla hrát významnou roli při léčbě a předcházení neurologických onemocnění."

 

 

-§půiko

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky zdravi

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.